Synesthesia: Beklenmedik Duyumlar ve Göç Hikayeleri Sergi Görsel Kimlik Tasarımı

13 Mayıs-26 Kasım 2017 tarihleri arasında düzenlenen Venedik Bienali 57. Sanat Bienali’nin paralelinde GAA Vakfı tarafından organize edilen Venice Design 2017 Ali Bakova, Argun Dağçınar, Aykut Erol, Can Yalman, Demirden/ilio, İzlem Akman, Neslihan Işık, Serhan Gürkan ve Yiğit Yazıcı’dan oluşan True Treu tasarım kolektifine de ev sahipliği yaptı.

Synesthesia: Beklenmedik Duyumlar ve Göç Hikayeleri teması etrafında şekillenen sergide yer değiştirme, kök salma, köksüzlük, teknolojik ve kültürel ağlar içinde hareket, tohumların yayılması, ötekiyle yüzleşme gibi göç olgusunun farklı boyutlarını sorgulayan ürün yerleştirmeleri yer aldı. Benan Kapucu küratörlüğünde, kolektif bir çalışmayla yürütülen sergi, eski bir Venedik yapısı olan Palazzo Michiel’de gerçekleşti

Tasarımcılar sergiye özel tasarladıkları ürün hikayelerinde, göç olgusunun toplumlar ve bölgeler üzerine etkisinden öte, insan olarak bizim kişisel durumlarımıza, duygularımıza ve değişen algılarımıza odaklanıyor; izleyiciyi de öteki ile tanışmanın ve anlaşmanın yeni deneyim alanlarını keşfetmeye çağırıyor.