Herkes için geceden sabaha mutlu bir yolculuk

Demirden | ilio’nun Puffy markası için geliştirdiği mağaza konsepti yalın, anlatımcı, samimi, ilham veren yeni bir müşteri deneyimi sunuyor. Ulaşılabilir, kaliteli ve uzman marka konumlandırması ile çoğunluğu genç ve modern olarak tanımlanan hedef kitleye seslenen Puffy markasının retail stratejisi, Herkes için geceden sabaha mutlu bir yolculuk ifadesiyle somutlaştı. İyi tasarım ve zengin içerik ile güçlü ve uzman bir marka deneyimi yaşatılırken kalite gösteren, sağlık sunan ve konfor yaşatan bir marka algısı, projenin mimari tasarımının ana yapı taşlarından biri. 

Müşterilerine hayallerindeki yatak odalarını farklı ve güncel tarzlar ile sunarak ürünlerle daha yakın bir bağ kurmalarını hedefleyen ve bu sayede ilham veren, ürüne odaklayan yeni bir müşteri deneyimi rasyonel ve verimli bir yapı ile tasarlandı.

Mağazada her bir ürün ilham verici mekan soyutlamalarına imkan veren, güncel tarzlarla işlenmiş arka duvar panoları ile bütünleşik olarak sunuluyor. Bu panolar kimi zaman derin ve güncel bir mekandan, kimi zaman zarif ve romantik bir yatak odasından ipuçları veriyor. Bu farklı tarzlar müşterilere hem kendi ev stilleriyle ilgili ilham veriyor, hem de ürünleri gerçek birer mekan kurgusu içerisinde hayal etmelerini sağlayarak seçimlerini kolaylaştırmayı hedefliyor.

Mağaza içerisinde odaklanmayı sağlayan açık renk, nötr fon kullanımı ve akılcı çözümler ile oluşturulan, modüler ve kolay değiştirilebilir yapı kurgusu sayesinde sürdürülebilir, farklı mimari yapılara uyum sağlayan esnek bir müşteri yolculuğu yaratıldı. Mekanda her bir ürünün sağladığı fayda, ilgili teknik bilgi ve fiyatları net iletişim alanlarıyla aktarılıyor. Bu sayede müşterilerin karar verme süreci daha verimli ve akılcı bir sistemle tamamlanabiliyor. 

Mağaza genelinde tasarlanmış olan net iletişim yapısı, marka vaatlerini de samimi ve eşitlikçi bir dil ile hedef kitle ile yakınlaşan bir iletişim platformu içerisinde aktarıyor. Bu iletişim alanlarına destek olarak yatak ayak uçlarında yer alan tepsi birimlerinde ürünlerin tüm boy alternatiflerine göre fiyatları yer alıyor. Net iletişim dili Demirden | ilio’nun Puffy için tasarladığı ürün ambalajlarının grafiklerinde de kendisini gösteriyor.

Güçlü ve uzman marka konumlandırmasına vurgu yapan ve yine seçim sürecini kolaylaştırmayı hedefleyen birimler marka duvarı alanında yer alıyor. Burada ürünlerde kullanılan malzemelerin denetildiği, renk ve diğer seçeneklerin kombinasyonlarını oluşturma imkanı sağlayan tanımlı bir deneyim/çalışma alanı ile markanın Yataş ilişkisi/gücü ile değerlerinin aktarıldığı marka duvarı Puffy mekanının öne çıkan katmanlarından biri olarak kurgulandı. Bu alanda kartela birimi, farklı ayak alternatifleri, yatak içerisinde kullanılan malzemeler ve tüm bunların rahatça deneyimlenebildiği bir masa yer alıyor.

Yataş Grup’un yeni markası olarak hayata geçen Puffy, müşterileriyle deneyim ve iletişim alanında kurduğu samimi ve gerçekçi ilişkisiyle kaliteden ödün vermeyen pratik bir mağazacılık anlayışı sunuyor. Konsept mağazalarla birlikte shop-in-shop olarak da bir çok noktada müşterilerle buluşacak.


Proje: Puffy Mağaza
Yıl: 2021
Yer: İstanbul
Alan: 273 m²
Kapsam: Mağaza Tasarım Stratejisi, Konsept Geliştirme, Grafik Tasarım
Fotoğraf: İbrahim Özbunar